Главная  |  Форум  |  Статьи  |  Блоги  |  Галереи  |  Консультации по ГВ  |  Расписание занятий
по-русски   latviski
четверг, 21 ноября

Фотозал

Занятия и экскурсии



Фотозал

Фотозал

Креатив Лавка

Купи-продай




JevgenijaO, Jevgēnija Ogorodņikova
No krievu valodas tulkojusi Inese Žēpere


Augi grūtniecības laikā

Parunāsim par augu iekšķīgo lietošanu — par šo ārstniecisko, spēcinošo un profilaktisko līdzekli grūtniecības laikā.

Grūtniecības laikā vairums sieviešu cenšas maksimāli izvairīties no jebkura veida medikamentiem un sintētiskajiem vitamīniem.

Pirmais, kas ir jāsaprot: augi ir ārstniecības līdzekļi, it īpaši augi ar pastiprinātu aktīvo ietekmi uz organismu. Daudzas zāles ir izstrādātas pēc analoģijas ar augu aktīvo vielu. To ir svarīgi zināt un atcerēties, it īpaši grūtniecības laikā. Diemžēl laika gaitā zināšanas attiecībā uz augu pielietojumu ir mazinājušās. Tomēr pamēģināsim tikt skaidrībā un apskatīsim vismaz visizplatītākos un jebkurā aptiekā vai sakņu dārzā pieejamos augus.

Kādas tad zāļu tējas mēs dzeram grūtniecības laikā?

Zāļu tējām var būt hormonāla, abortatīva, kā arī toksiska ietekme.

Iedalīsim augus profilaktiskajos un ārstnieciskajos.

Mēs gan vairāk runāsim par profilaktisko zāļu tēju lietošanu, jo ārstniecībai ir jānorisinās zinoša speciālista uzraudzībā. Zāļu tējas ir jānozīmē, ņemot vērā individuālo situāciju un grūtniecības termiņu.

Augi profilaksei un organisma stiprināšanai un harmonizēšanai

Šaurlapu ugunspuķe

Šis nelikumīgi aizmirstais augs kādreiz Krievijā bija ļoti izplatīts. Tas tika arī eksportēts tējas veidā. Tēja no šaurlapu ugunspuķes ir ļoti garda un aromātiska. Ja ir vēlme, to var arī raudzēt un tad pagatavot melno vai zaļo tēju.

Ja ir īsi jānosauc šī auga vērtīgās īpašības, kas ir būtiskas grūtniecēm, tad tās būtu šādas:

  • vērtīgs vitamīnu avots (C vitamīna daudzums ir tāds pats kā upenēs);
  • satur lielu minerālvielu daudzumu (dzelzi, mangānu u.c.);
  • ugunspuķei piemīt nomierinoša,
  • antiseptiska,
  • pretsāpju,
  • apvelkoša,
  • antikancerogēna ietekme.

Tā burvīgi normalizē miegu, nomierina, noņem satraukumu; ne velti senajā Krievijā to dēvēja par snauduli (krieviski — дремуха).

Ja cilvēks ir miegains, sašļucis – šī tēja uzmundrina un tonizē. Savukārt, ja cilvēks ir noguris un uztraukts, efekts būs nomierinošs.

Ir tāda sajūta, ka šis augs pats atrod vajadzīgo pielietojumu organismā. Starp citu, tas arī uzlabo asins rādītājus (grūtniecības laikā tas ir ļoti svarīgi, jo asins daudzums palielinās).

Ir tikai viens trūkums (vai arī otrādi – priekšrocība): tēju no šaurlapu ugunspuķes jāgatavo pašai vai arī jāpērk no draugiem. Aptiekās nopērkamā ugunspuķes tēja nav garšīga (tā neatspoguļo visu šīs tējas vērtīgo īpašību buķeti).

Tēju pagatavojam šādi: vasarā ziedēšanas laikā salasām 1/3 ziedu un 2/3 lapu. Tad mīcām, kamēr izdalās sula. To var darīt ar rokām (ar plaukstām saripinām pa divām – trim lapiņām), vai arī var izmantot gaļas mašīnu.

Otrais etaps – fermentācija. Samīcītās vai caur gaļas mašīnai izlaistās lapas saliekam blīvās kaudzītēs tumšākā vietā (bēniņos, istabā). Ar rokām mīcītās lapas var arī piespiest ar krūzi, jo tās būs apjomīgākas par tām, kas ir tikušas gaļas mašīnā.

Fermentācijas process aizņem no vairākām stundām līdz pat diennaktij. Tas ir atkarīgs no apkārtējā gaisa temperatūras un fermentējamā apjoma. Ja jums garšo zaļā tēja – fermentējam dažas stundas, ja labāk garšo melnā – tad var fermentēt arī diennakti.

Kad fermentācijas process būs pilnā sparā, jūs sajutīsiet patīkamu augļu aromātu (sākumā tā smaržo kā svaigi nopļauts siens). Ja iebāzt pirkstu „kaudzītes” dziļumā, tur būs silti, jo fermentācijas procesu rezultātā temperatūra pieaug.

Nākošais etaps – kaltēšana. Kaltējam saulē, uz siltas krāsns vai cepeškrāsnī. Vēršu jūsu uzmanību – nežāvējam ēnā, bet gan karstumā. Pretējā gadījumā jūsu tēja sapelēs.

Uzglabājam to stikla traukā vai papīra pakā. Un cienājam ar to visus ciemiņus.

Šaurlapu ugunspuķes tēju var lietot katru dienu – gluži kā parastu tēju – tikai tā ir aromātiskāka un krietni veselīgāka par melno tēju.

Upeņu un jāņogu krūma lapas

Medicīnā upeņu un jāņogu lapas izmanto kā polivitamīnu līdzekli avitaminozes, mazasinības (zems hemoglobīns) un klepus ārstēšanai, apetītes veicināšanai un arī kā sviedrēšanas līdzekli saaukstēšanās gadījumā.

Upeņu un jāņogu lapām piemīt sviedrēšanas, pretiekaisuma un diurētiskas īpašības, tās stimulē virsnieru garozas funkcijas, veicina purīnvielu un urīnskābes izdalīšanos. Tibetas medicīnā šīs lapas izmanto tējas vietā neirodermīta un ekzēmu ārstēšanā, kā arī diatēzes vai palielinātu limfmezglu gadījumos. Polijā preparātus no upeņu lapām izmanto nierakmeņu slimības (uzlējumu, tēju veidā), reimatisma, nieru un aknu slimību ārstēšanā.

Visas vērtīgās īpašības nav iespējams nosaukt, jo tās vēl nav izpētītas. Mani izbrīna tas, ka C vitamīna krūma lapās ir vairāk nekā pašās ogās, kaut arī upenes un jāņogas, kā zināms, vienmēr tika uzskatītas par vitamīniem bagātākajiem produktiem. Lapas satur vitamīnu kompleksu (С, Р, В u.c.), karotīnu, organiskās skābes, miecvielas un mikroelementus (alumīniju, dzelzi, varu un mangānu).

Grūtniecības laikā mūs interesē tieši šīs upeņu un jāņogu lapu īpašības:

  • palīdz nierēm (grūtniecības laikā slodze nierēm stipri pieaug);
  • stiprina imunitāti (laba profilakse pret saaukstēšanos rudens – pavasara periodā);
  • paaugstina hemoglobīna līmeni;
  • ir vitamīnu avots.

Aveņu lapas

Aveņu lapas ir ļoti piemērotas grūtniecības laikā. Tās satur fitoestrogēnus un, pateicoties tam, regulē dzemdes muskuļu aktivitāti, palīdz sagatavoties vieglām dzemdībām un pasargāt no sarežģījumiem.

Aveņu lapu tēju var dzert visu grūtniecības laiku – jau sākot no 8 nedēļām (ja nav grūtniecības pārtraukšanās draudu). Ir ļoti būtiski to dzert pēdējos 2-3 grūtniecības mēnešos. Pastāv uzskats, ka šī tēja samazina risku vājai dzemdību darbībai, sagatavo dzemdi dzemdību procesam (stiprina to), „mīkstina” dzemdību ceļu audus un palīdz dzemdes kaklam labāk atvērties dzemdību laikā.

Lietošana: 2 ēd.k. uz 1l ūdens – dzeram tējas veidā dienas laikā.

Aveņu lapām var pievienot upeņu un jāņogu lapas un šaurlapu ugunspuķi.

Pēc patikas var pievienot arī zemeņu lapas, nelielu piparmētru daudzumu, hibiskusrozi, citronzāli, mežrozītes, sarkano dāboliņu, lucernu, nātres.

Tautas medicīnā aveņu lapas izmanto, ja ir:

  • klepus,
  • angīna (kakla skalošanai),
  • sieviešu līnijas slimības,
  • menstruācijas traucējumi,
  • gripa ar zarnu trakta problēmām,
  • kuņģa – zarnu trakta slimības,
  • hemoroīdi,
  • kā arī smaganu stiprināšanai un
  • asins attīrīšanai.

Tā kā aveņu lapām piemīt savelkošas īpašības, labāk ir atturēties no to lietošanas hronisku aizcietējumu gadījumā.

Lucerna

Lucernas lapas satur beta-karotīnu, C, D, E un K vitamīnus, niacīnu, pantotēnskābi, biotīnu, folijskābi, kā arī dažādas minerālvielas, tai skaitā kalciju, dzelzi un fosforu.

K vitamīns veicina asins recēšanu, kas palīdz novērst mātes un augļa asiņošanu. Dzemdību namā mazuļiem uzreiz pēc dzemdībām ar šļirci ievada K vitamīnu vai dod to pilienu veidā. Tāpēc ir tik veselīgi dzert lucernas tēju grūtniecības laikā.

Starp citu, lucerna uzlabo laktāciju zīdošai māmiņai!

Lucernai piemīt ļoti plašs īpašību spektrs: eroziju, čūlu, kā arī atvērtu brūču dziedēšana, tā palīdz cīņā ar infekciju, pazemina holesterīna un lipīdu līmeni asinīs, atslābina gludo muskulatūru, palīdz samazināt cukura līmeni asinīs, kā arī uztur zarnu floras balansu. Lucernas lietošana uzlabo artēriju elastību, novērš aterosklerozes attīstību.

Lucernai piemīt arī pretiekaisuma īpašības, tāpēc to ir lietderīgi dzert, ja ir cistīti, prostatīts, peptiskas čūlas, artrīts vai reimatisms. Tā paātrina eroziju, brūču, čūlu dzīšanu un palīdz cīnīties ar infekciju.

Kontrindikācijas grūtniecības laikā

Teratogēna iedarbība: daži žeņšeņa un daži vērmeļu veidi.

Abortatīva ietekme: biškrēsliņi, rūta, raudene, pētersīļi, kadiķis, lupstājs, alveja, pīpjukoks, asinszāle, silpurene.

Otrajā grūtniecības pusē ir jābūt uzmanīgām (var izraisīt spontāno abortu) ar maura sūreni, irbenāju, ganu plikstiņu, brūnvālīti, bārbeli, lauka neļķi, kapmirti, blusu sūreni un pelašķi.

Hormonālo fonu ietekmē: salvija, apiņi, kukurūzas drīksnas, lakrica, piparmētras, asinszāle.

Toksisku ietekmi uz augli var atstāt: ežziede, gaiļpieši, strutene, sofora, karmirte, pasiflora, purva vaivariņi, embotiņš, smaildadzis, amoliņš un āmuļi.

Dažos literatūras avotos norādīts, ka grūtnieces uzturā nedrīkst lietot kliņģerītes, timiānu, augstiņu un peonijas sakni. Labāk pret šiem augiem izturēsimies piesardzīgi.

Pēdējos grūtniecības mēnešos nav ieteicams lietot nātres — tās pastiprina asins recēšanu un atsevišķos gadījumos var izsaukt asiņošanu.

Pētersīļi stimulē dzemdes muskulatūras saraušanos. Sievietēm, kurām pastāv spontānā aborta risks, vajadzētu izslēgt pētersīļus no ēdienkartes, jo tie var izsaukt priekšlaicīgas dzemdības.

Daudzi augi, kas minēti KONTRINDIKĀCIJU sadaļā, var tikt lietoti grūtniecības laikā pēc ārsta norīkojuma, tomēr bez ārsta ieteikuma tos labāk nelietot.

Augu vākšana un sagatavošana

Protams, labāk, ja augus esat salasījusi pati — auga aktīvākajā periodā. Tomēr, diemžēl, tas nav vienmēr iespējams. Tāpēc dariet tā, kā sanāk. Ja neesat paspējusi augus ievākt pati, tad droši pērciet tos aptiekā.

Aveņu, upeņu un jāņogu lapas lasām pavasarī pirms ziedēšanas un žāvējam ēnā. Ja nepaspēsiet tās salasīt, lasiet jebkurā citā laikā – tas būs labāk nekā nekas. Šīs lapas nav jāfermentē.

Svaigu lucernu var vākt, laikā no aprīļa beigām līdz pat pašam rudenim (pievienojam salātiem, zupām, vārām tēju). Ziemai augus gatavojam ziedēšanas periodā. Ziemai vajadzētu sagatavot tikai lapas un ziedus, jo stublājos gandrīz nav aktīvo vielu. Kaltēšanas laikā lucerna iegūst patīkamu aromātu, kas atgādina svaiga siena smaržu. Ja to pievieno zupai, tā sāk smaržot līdzīgi vistas buljonam.

Kā pagatavot zāļu tējas

Ārstniecības augi var būt vairāk vai mazāk aktīvi. Mazāk aktīvi - tie ir barojošie augi, kas galvenokārt satur vitamīnus un mikroelementus. Tie kalpo par tējas pamatu — viens vai 2-3 komponenti. Šeit var minēt šaurlapu ugunspuķi, upeņu un aveņu lapas, hibiskusrozi, zemeņu lapas, zaļo tēju, matē.

Tad pēc vēlēšanās pievienojam aktīvākas sastāvdaļas (tās, ko grūtnieces drīkst lietot) – piparmētras, lucernu, ingvera sakni, sarkano āboliņu, citronzāli, mežrozītes vai citus augus, kas ir norādīti zemāk.

Tēja grūtniecēm: aveņu lapas (sākot ar 8. grūtniecības nedēļu), lucernas lapas, piparmētras, nātres. Samaisīt vienādās proporcijās. 2-3 ēd.k. maisījuma uz 1l ūdens – izdzert dienas laikā.

Grūtnieču rīta nelabumu gadījumā: 1 daļa aveņu lapu, 1 daļa svaigi spiestas ābolu sulas, 1 daļa ingvera tējas (3-4 plānas saknes šķēlītes apliet ar glāzi verdoša ūdens un atstāt uz 5 minūtēm). Turēt ledusskapī un dzert, kad tas ir nepieciešams.

Labi palīdz arī piparmētru un/vai melisas tēja – 1 ēd.k. uz glāzi ūdens. Piparmētra ir aktīvs augs, kas ietekmē hormonālo fonu, tāpēc to nav ieteicams lietot ilgstoši.

Izteikti slikta dūša ar vemšanu: baldriāns, vilkābele, mātere (attiecība - 2:3:1). Aptiekā pieejamos uzlējumus var sajaukt dotajās proporcijās un dzert pa 15-20 pilieniem 2 reizes dienā. Lai izgarotu alkohols, diennakti turam istabas temperatūrā bez vāciņa vai arī vārām tējas. Šo sastāvu var pastiprināt, pievienojot liepziedus, piparmētras (melisu), šaurlapu ugunspuķi, zaķpēdiņu, bērza lapas, ceļmallapas, jāņogu vai upeņu lapas, kā arī sarkanos pīlādžus.

Grūtniecības pārtraukšanas drauds (paaugstināts dzemdes tonuss): grūtniecības pirmajā pusē – 1 ēd.k. aveņu lapu un 1 t.k. ķiverenes saknes uz vienu glāzi verdoša ūdens. Atcerieties, ka aveņu lapas drīkst lietot tikai pēc 8. grūtniecības nedēļas!!! Hibiskusrozi (karkadē) dzeram tējas veidā. Irbenāja ziedus aplejam kā tēju, sākot no 1 deserta karotes līdz pat 2 ēdamkarotēm dienā.

Parastā grūtniecības neiznēsāšana: pirmos divus – trīs grūtniecības mēnešus dzeram adaptogēnus: eleuterokokus, zeltsakni vai leizeju. Var lietot atsevišķi vai maisījumā — pa 15-20 pilieniem no rīta un pusdienās. Kursa ilgums — 2-3 nedēļas. Vienlaicīgi no rītiem tukšā dūšā var lietot ziedputekšņus – sūkājam pa 1 t.k. Labs profilaktiskais līdzeklis parastās grūtniecības neiznēsāšanas gadījumos ir pienenes sakne — 1 deserta karote uz 1 glāzi verdoša ūdens, nostādināt termosā. Malkojam dienas garumā.

Grūtnieču anēmija: anēmijas simptomus mazina baldriāna sakne, kalmes, pienenes sakne, vilkābeles augļi, anīss, mežrozītes, pīlādzis, jāņogu un upeņu lapas, zaķpēdiņa, ārstniecības ancītis, melisa un rasaskrēsliņš. Upenes, dārza un meža zemenes, avenes, pīlādzis, mežrozītes, ērkšķogas un brūklenes paaugstina hemoglobīnu. Palīdz ziedputekšņi vai bišu maize.

Pacentos jums nosaukt visizplatītākās zāļu tējas, ko lieto profilaksei, dzīves spēka stiprināšanai un dažos gadījumos pat ārstēšanai.

Šīs ir tās zāļu tējas, ko jūs varat lietot patstāvīgi.

Nopietna vājuma gadījumos (vemšana, paaugstināts dzemdes tonuss, izteikta anēmija) obligāti ir nepieciešama speciālista konsultācija. Mājas ārstēšana dažreiz situāciju tikai pasliktina. Iepriekš minētās zāļu tējas var izmantot kā papildus līdzekli.

Šobrīd plosās gripas epidēmija, lai uzlabotu imunitāti visai ģimenei, drīkst un pat vajadzētu dzert vitamīnu tēju:

  • melleņu lapas,
  • upeņu lapas,
  • aveņu lapas,
  • bērza lapas.

Pa 2 t.k. no katra auga. Apliet ar glāzi verdoša ūdens. Jādzer no rīta un vakarā tējas vietā pavasara avitaminozes laikā, novārdzinošu hronisku slimību gadījumā, kā arī sirds un aknu slimību gadījumā.

Zemeņu lapas uzlabo imunitāti (tiem, kas tās ir paspējis salasīt vasarā). Dzeriet arī mežrozīšu tēju un skābo ogu dzērienus. Grūtnieces drīkst lietot mežrozītes, bet ne ilgstoši katru dienu (atšķirībā no, piemēram, šaurlapu ugunspuķes). Pievienojiet tās tējai vai dzeriet kursa veidā 2-3 reizes gadā. Tas ir aktīvais augs.

Ziedputekšņi arī uzlabo imunitāti, ja tos lieto no rīta tukšā dūšā. Sievietēm — 1 t.k.; vīriešiem — 2 t.k., bērniem — atkarībā no vecuma (ja nav alerģijas).

Un personīgi no sevis...

Zāļu tēju receptes, kuru darbība ir pārbaudīta uz maniem bērniem.

1. Gripas, saaukstēšanās gadījumā ātri pazemina temperatūru un stipri paātrina izveseļošanos šāds novārījums:

  • aveņu lapas,
  • kumelītes,
  • asinszāle,
  • liepziedi (var pievienot, īpaši klepus gadījumā).

Visas tējiņas samaisīt vienādās daļās, 2 ēd.k. maisījuma ar kaudzīti apliet ar 0.5l verdoša ūdens, atstāt ievilkties uz 15-30 minūtēm (piemēram, termosā), dzert šo uzlējumu tējas vietā visas dienas garumā. Var pievienot ar cukuru saberztas dzērvenes.

2. Rota vīrusa, gastrīta saasinājumu un citu kuņģa slimību gadījumos, var dzert:

  • kumelītes,
  • piparmētru,
  • asinszāli.

Paņemt no katra auga pa 2 t.k., apliet ar 1l verdoša ūdens un atstāt ievilkties uz 15-20 minūtēm (var termosā), dzert tējas vietā dienas garumā.

Raksta tapšanā tika izmantotas O.A. Daniļukas (О.А. Данилюк) grāmatas „Augi bērniem un māmiņai” («Травы для детей и мамы»), „Fitoterapija dzemdniecībā un pediatrijā” («Фитотерапия в акушерстве и педиатрии»).

N.B. JA ESAT NOLĒMUSI LIETOT KĀDU NO MINĒTAJĀM ZĀĻU TĒJĀM, KONSULTĒJIETIES AR JŪSU GRŪTNIECĪBU UZRAUGOŠO ĀRSTU.


Rakstu apspriežam šeit.




07

Опубликовано: понедельник, 7 января 2013
Количество просмотров: 27203





© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации



Рига, Латвия
ЧТ, 21/11
день

малооблачно

/images/weather/d_1_10_0_0.jpg
1°..3°

Ветер Ю, 4-6 м/сек
Атм. давл. 738..740 мм рт.ст.
ЧТ, 21/11
вечер

облачно

/images/weather/n_2_10_0_0.jpg
-1°..1°

Ветер ЮЗ, 3-5 м/сек
Атм. давл. 738..740 мм рт.ст.
ПТ, 22/11
ночь

облачно

/images/weather/n_2_10_0_0.jpg
-1°..1°

Ветер Ю, 3-5 м/сек
Атм. давл. 739..741 мм рт.ст.
ПТ, 22/11
утро

пасмурно, невесёлая погодка

/images/weather/d_3_10_0_0.jpg
-1°..1°

Ветер Ю, 4-6 м/сек
Атм. давл. 741..743 мм рт.ст.

Предоставлено Gismeteo.Ru

Сейчас на сайте: 1 гостей и 2 пользователей.
Если у Вас есть вопросы общего характера, деловые предложения или пожелания, напишите нам письмо
© ККМ Клуб 2006 — 2022