по-русски latviski | четверг, 21 ноября |
| Ksenija Solovjova, ārsts – terapeits, gastroenterologs, Maskavas Mērijas un Valdības Slimnīcas konsultants-terapeits Vasara ir pašā plaukumā – karstums, jūra, vasarnīcas un pārējie prieki – pietiek tikai apskatīties fotozāli... un uzreiz ir skaidrs, cik lielisks laiks ir tagad bērneļiem un viņu vecākiem.
Mazi asinssūcēji – liela bēda?Tieši vasarā gaisā ir novērojama vislielākā potenciālo draudu koncentrācija – kodēji – lidotāji. Bērniem tie rada īpašas briesmas divu iemeslu dēļ: pirmkārt, jauniem zinātkāriem biologiem patīk visur bāzt savus degunus, otrkārt, viņi ir jūtīgāki pret kukaiņu indi. Oda kodums – laikam, visnekaitīgākais. Tomēr bērni stipri sakasa ādu un reizēm inficē brūci. Lai no tā izvairītos, nepieciešams sekot mazuļa roku tīrībai un īsi griezt nagus – šie pasākumi būtiski mazinās brūču inficēšanas risku. Ja mazulis sūdzas par niezi, norīvējiet ādu ar atvēsinātu dzeramās sodas šķīdumu un apstrādājiet to ar briljantzaļo – tas ne tikai dezinficē, bet arī susina brūcītes. Protams, labāk, lai odi kostu bērnam mazāk. Tāpēc, dodoties izbraukumā vai uz vasarnīcu, atcerieties, ka tagad ir daudz līdzekļu cīņai pret odiem.
Ja tomēr bite vai lapsene ir iekodusi, pacentieties uzreiz pēc koduma izņemt dzeloni, izspiežot to viegli ar diviem pirkstiem. Nevajag raut ārā dzeloni ar nagiem vai pinceti – jūs varat to nejauši saspiest un gabaliņi paliks ādā. Nomazgājiet koduma vietu un pielieciet ledu. Indes atlikumu var neitralizēt pieliekot marlīti, kas samērcēta vieglā galda etiķa šķīdumā. Vēl vieni kodēji dod priekšroku mitrām vietām, bet lido tikai saulainā laikā. Viņu kodumi ir ne mazāk sāpīgi, kā lapseņu un bišu kodumi un arī izraisa iekaisumu. Runa ir par dunduriem. Koduma vietu uzreiz nomazgājiet ūdenī ar ziepēm. Niezi mazinās samērcēšana ar marli, kura piesūcināta ar degvīnu un dzeramās sodas šķīdumu. Vēl viens noslēpums, kas ļaus izvairīties no dunduru uzbāzīgās uzmanības: šiem kukaiņiem patīk viss koši krāsains, tāpēc ģērbiet bērnus gaišās drēbēs. Garajā zālē mežā vai pļavā mīt vīrusa (ērču) encefalīta un Laima slimības pārnēsātāji. Diemžēl šie posmkāju kukaiņi ir diezgan plaši izplatīti mūsu valsts teritorijā. Kad ērce jau ir piesūkusies rokai vai kājai, to nepieciešams izvilkt pilnībā. Visprātīgāk ir satvert kukaini ar pinceti pēc iespējas tuvāk pie ādas un uzmanīgi izņemt. Nekādā gadījumā neraustiet ērci, citādi viņa galva gandrīz droši paliks brūcītē. Pēc „operācijas” koduma vietu apstrādājiet ar briljantzaļo. Bet nelejiet kukainim virsū eļļu, spirtu, kerosīnu, matu laku un nemēģiniet to dedzināt. Pastaigā drošības pasākumi ir šādi: bērna apģērbam ir jābūt gaišam – uz tādas ir vieglāk ērci pamanīt; atnākot no pastaigas apskatiet mazuli no galvas līdz kājām. Esiet sevišķi uzmanīgi, apskatot kaklu uz matu augšanas robežas. Kā paglābties no mini-vampīriem? Visefektīvākie līdzekļi pret odiem un pārējiem kukaiņiem ir nākuši no ķīmiskām laboratorijām. Spreji un losjoni kukaiņu atbaidīšanai tiek izstrādāti un izmēģināti jau daudzus gadus un ir droši pat bērniem. Visādu veidu testi ir noskaidrojuši efektivitātes līderi – tā ir aktīvā viela „Bairepel”, ko satur, piemēram, „Autan” losjoni un krēmi. Un tomēr, lai pasargātu bērnus no kukaiņu kodumiem, nevajadzētu ierīvēt krēmu visā ķermenī. Labāk sasmērēt tikai rokas, kaklu un potītes un uzvilkt bērnam apģērbu ar garām piedurknēm un garās bikses. Katras 2-4 stundas krēms ir jāuzklāj no jauna.
.
Kad jāvēršas pie ārsta? Steidzami jāsauc ārsts, ja lapsene vai bite ir iekodusi acī, lūpās, mutē vai mēlē, jo pietūkums šajās vietās var būt bīstams dzīvībai. Līdz ārsta atbraukšanai koduma vieta ir jādzesē. Tāpat par iemeslu vērsties pie ārsta var būt situācija, kad koduma vieta pietūkst aizvien vairāk, ceļas temperatūra, parādās izsitumi, galvas sāpes, reiboņi, elpošanas problēmas – tas viss liecina par alerģisku reakciju. Vai vienmēr siltums ir labi?Vasarā mazuļu pārkaršana un tā rezultātā arī siltuma dūriena varbūtība pieaug vairākas reizes. Tāpēc nevis apģērbt, bet drīzāk izģērbt! Nekādā gadījumā neatstājiet bērnus vienus pašus automašīnā – ne saulē, ne ēnā: ļoti siltā laikā novietotajā automašīnā temperatūra var palielināties divreiz kādu 15 minūšu laikā. Nekad neatstājiet bērnu mašīnā, pat uz pāris minūtēm, pat ja logi ir vāļā. Sekojiet bērna pašsajūtai laikā, kad viņš atrodas ratiņos vai pārnēsājamajā ierīcē. Kustību ierobežojums un pārāk smacīgs pildījums var novest pie temperatūras palielināšanās sliktas ventilācijas dēļ.
Ja ir smacīgi, var apslaucīt bērnu ar ūdenī samitrinātu salveti, biežāk piedāvāt ūdeni vai arī pielikt pie krūts. Starp citu, siestas laikā mazulim nemaz netraucēs pelde remdenā vannā. Neaizmirstiet par dzeršanu: siltajā laikā bērns var gribēt dzert biežāk, nekā vēsajā, tomēr tas vēl nenozīmē, ka viņš bez apstājas jādzirdina ar ūdeni. Vēl vairāk, ja jūsu pediatrs nav noteicis savādāk, bērniem līdz 6 mēnešiem neiesaka dot ūdeni pat ļoti siltā laikā. Barojošajām māmiņām var nākties barot mazuli biežāk, nekā parastajā laikā, lai palīdzētu atjaunot šķidruma zudumu. Vecākiem par 6 mēnešiem mazuļiem var dot sulīgus augļus, pievienojot nelielu ūdens daudzumu. Bet jau tomēr ir sanācis dabūt siltuma dūrienu... Nekavējoties aizvediet bērnu ēnā, nosēdiniet vai apguldiniet viņu, atbrīvojiet no liekā apģērba, nomazgājiet seju aukstā ūdenī. Ja ir iespējams, uzlieciet mitru kompresi. Centieties, lai bērnam uzpūst vējiņš. Vēss dzeramais – bieži, nelieliem malkiem. Degunam var pietuvināt vatīti, kas samērcēta etiķī vai ožamajā spirtā. Ja pusstundas laikā nav kļuvis labāk, nekavējoties vērsieties pēc medicīnas palīdzības. Saule – draugs vai ienaidnieks?
Palīdzība saules dūriena gadījumā
Saules apdegums – apsārtums un sāpīgs ādas iekaisums saules staru ietekmē. Tā kā bērniem āda ir ārkārtīgi jūtīga, dabūt to nav grūti. Ja apdegums ir diezgan stiprs, pēc kāda laika uz cietušās vietas parādās tulznas, bet pēc pāris dienām āda sāk nāk nost un lobīties. Palīdzība saules apdeguma gadījumā
Rētas izdaiļo vīrieti?Mūžīgie vasaras pavadoņi: zilumi un nobrāzumi.
Svarīgs aspekts darbā ar cietušo – psiholoģiskā palīdzība. Vienmēr der atcerēties, ka visvairāk bērnu nomoka nevis fiziskas sāpes, bet gan emocionāls satraukums, jo par noskrāpēto ceļgalu un saplēstām drēbēm var saņemt no mammas rājienu. Taču ja vecāki kliegs un bārsies, skramba nesadzīs pati par sevi, bikses vai zeķbikses nekļūs veselas, bet sāpes pastiprināsies gan. Tāpēc nomierinot dauzoni, ja nepieciešams, iedodiet tam nedaudz baldriānus. Paskaidrojiet, ka šī nav ne pirmā ne pēdējā brūce viņa dzīvē, tā sadzīs un pat sekas nepaliks. Reizēm, redzot asinis bērni un pat daži vecāki mēģina ģībt. Nesteidzieties, neceliet paniku, palīgā nāks ožamais spirts, bet vēlāk arī baldriāni. Ja bērnam pēc kritiena ir izveidojies zilums, parādījās pietūkums un sāpes, bet savainotā roka vai kāja ir ierobežota kustībā – tas var būt kā izmežģījums, tā arī lūzums. Diemžēl iedomāties par lūzumu bērnam ir grūtāk nekā pieaugušajam, tāpēc nebūs lieki pat ar parasto izmežģījumu konsultēties pie ārsta. Lai noskaidrotu, cik ļoti bērnam sāp, nekādā gadījumā nevajag cietušo ķermeņa daļu saliekt-atliekt, bet uzmanīgi aptaustiet sasituma vietu un ja sāp „ļoti-ļoti”, iedodiet pretsāpju līdzekli. Atrodiet saimniecībā kādu finiera vai kartona gabaliņu (derēs sānu sieniņa no apavu kastes) un pietiniet to klāt cietušajai vietai. Svarīgi, lai pa ceļam roka vai kāja nekustētos, bet būtu nofiksēta. Tad pielieciet klāt aukstumu un ātrāk dodieties pie ārsta. Ja lietu sarežģī vaļējā brūce, nomazgājiet to un apstrādājiet kā brūci.
Savaldieties, ja mazulis, tā jau stipri pārbiedēts ar notiekošo, redzēs panikā esošo mammu, asiņošana diez vai apstāsies. Tāpēc saņemiet sevi rokās, nomieriniet bērnu, nosēdiniet to vēsā ēnainā vietā tā, lai viņš neatgāž galvu atpakaļ. Lai asinis brīvi tek ārā. Uzlieciet uz deguna un pieres aukstā ūdenī samērcētu lakatu. Ko darīt, ja asiņošana neapstājas? Pamēģiniet stipri saspiest abas deguna pusītes uz 3-5 minūtēm vai arī izveidot no ūdeņraža pārskābē samērcētās bintes tamponu. Ja arī šīs darbības nav līdzējušas, sauciet ārstu. Vēl viena vasaras nepatīkamā lieta – sīkās vabolītes-zirneklīši-mušiņas, kas mēģina ierāpties bērnam ausī. Nevelciet ārā tos ar rokām: aiz bailēm nabadziņi sāk rāpot vēl dziļāk, nodarot bērnam stipras sāpes. „Mušiņai” jāpārtrauc gaisa padeve, iepilinot ausī dažus siltas eļļas pilienus. Pilinot drusku salieciet bērna galvu uz „cietušās” auss pusi, lai šķidrums netiktu uz bungādiņas, bet lēnām notek pa auss sieniņu. Ar šo jūsu misija ir galā, vabolītes dabūšanu ārā atstājiet speciālista ziņā. Ūdens procedūras?Tagad praktiski katrā vasarnīcā, kur ir bērns, ir arī baseins. Daži vecāki domā, ka piepūšamais brīnums nav nekāda jūra ar viļņiem un dziļām vietām, tāpēc mierīgi atstāj savu atvasi plunčāties patstāvīgi, tādējādi ļoti riskējot, jo lai aizrītos mazulim daudz ūdeni nevajag. Ja bērns vienkārši sarījies ūdeni, atklepojas un smok nost, bet ir pie samaņas, pietiek vienkārši viņu nomierināt, ietīt kādā siltā segā un ienest mājā.
Jūs domājat, ka tagad esat gatavi jebkādiem pārsteigumiem? Nelolojiet ilūzijas – mazajiem nemiera gariem rezervē ir daudz pārsteigumu. Ar bērniem nekad nevar zināt, ko tev nesīs nākamā diena, bet tagad jūs zināt, kā tikt galā ar mazajām bēdām. Bet nākamajā rakstā runa ies par mammas pamatotām un nepamatotām bailēm, mītiem un šausmu stāstiem par bērnu „brīvsolī”. Apspriežam rakstu šeit
© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации |
Рига, Латвия | |||
ЧТ, 21/11 день 1°..3° | ЧТ, 21/11 вечер -1°..1° | ПТ, 22/11 ночь -1°..1° | ПТ, 22/11 утро -1°..1° |
Предоставлено Gismeteo.Ru |