Margarita Virate-Šumilo, sertifiсēta zīdīšanas veicināšanas konsultante.
Latviešu valodā tulkoja kroljix
Jautājums:
Kādos gadījumos ārsts var rekomendēt jaukto barošanu?
Atbilde:
Parasti jaukto barošanu rekomendē, ja:
- bērnam ir nepietiekams svara pieaugums;
- ir aizdomas par nepietiekamu piena daudzumu;
- ir krūts piena nepanesamība;
- ir atteikšanās no krūts;
- mātei ir slimība, kas nav savietojama ar krūts barošanu, kā arī, ja mātei jālieto medikamenti, kas nav savienojami ar krūts barošanu.
Izskatīsim katru punktu.
- Par nepietiekamu svara pieaugumu pirmajā mēnesī tiek uzskatīti mazāk nekā 600gr no vismazākā svara dzemdību namā (nevis no dzimšanas svara!). Nākamajos mēnešos pieauguma normas zemākās robežas pazeminās. Pēc četriem mēnešiem minimālais pieaugums ir 100gr.
- Aizdomas par nepietiekamu piena daudzumu var rasties, ja ir mazs svara pieaugums mēneša laikā, ja ir mazs izkārnījumu skaits, ja bērnam ir novērojams ļenganums, vājums, miegainība, raudāšana šķiroties no krūts, ja bērns tiek zīdīts pēc režīma utt.
Pārbaudīt situāciju visefektīvāk var ar slapjo autiņu testu – uz diennakti novelkam pamperi nost un aizvietojam to ar vienreizējiem vai auduma autiņiem, fiksējot katru čurāšanas reizi. Ja tiek saskaitīti 12 un vairāk diennakts laikā – ar piena daudzumu Jums viss ir kārtībā. Svēršanās kontrolei pirms un pēc ēšanas netiek rekomendētas – tās ir diezgan stresainas un nav informatīvas.
Raudāšana atšķirot no krūts norāda tikai uz to, ka mazulis pagaidām nav gatavs šķirties no mīļās krūts un grib vēl palikt māmiņas apskāvienos. Un tādas ir viņa tiesības!
Ja patiešām piena nav pietiekami, ārsts var rekomendēt piebarošanu ar maisījumu vai arī pasākumus nepieciešamā laktācijas apjoma atjaunošanai.
Pirmajā gadījumā tiek aprēķināts trūkstošais ēdiena daudzums diennaktī gramos, un Jūs varēsiet vairākas reizes dienā piebarot mazo ar aprēķināto maisījuma apjomu. Ja mazulis vienlaicīgi uzreiz neatteiksies no krūts (kas ir iespējams), Jūs tik un tā pakāpeniski palielināsiet maisījuma devas, kas rezultātā novedīs Jūs pilnībā pie mākslīgās barošanas.
Otrajā gadījumā ārsts vai konsultants arī aprēķina nepieciešamā piebarojuma apjomu, BET, atšķirībā no pirmā gadījumā, rēķinājums būs ar tendenci šo apjomu KATRU DIENU samazināt. Vienlaicīgi Jums sniegs rekomendācijas, kā palielināt laktāciju tieši Jūsu situācijā. Vispārīgās rekomendācijas – ļoti biežas pielikšanas pie krūts pēc pieprasījuma (gan bērna, gan Jūsu organisma pieprasījuma). Regulāras nakts barošanas. Iespējams, kādu laiku būs nepieciešams atslaukt pienu starp barošanas reizēm un pēc pielikšanas piebarot ar atslaukto pienu. Tāpat nav iespējams pārvērtēt kontakta “āda pie ādas” svarīgumu, tas ir tik ļoti nepieciešams ciešs māmiņas un mazuļa taktils kontakts. Mātes laktāciju stimulē mazuļa smarža, klātbūtne, vāvuļošana. Un, savukārt, māmiņas tuvums, viņas siltums un smarža stimulē zīdainīti biežāk pielikties pie krūts.
- Aizdomas par piena nepanesamību, tā saukto laktozes nepietiekamību rodas, ja ir putuveidīgi šķidri zaļi izkārnījumi ar nepatīkamu skābu smaku, rūcošs vēders, gāzes. Lielākoties tā tiek ārstēta banāli – ar krūšu maiņas ritmu korekciju. Tas nozīmē, ka nevajag dot mazajam abas krūtis vienā reizē. Un nevajag arī pārāk bieži mainīt dodamo krūti. Katra krūts dežūrē aptuveni 1,5-2 stundas. Bet alerģija uz māti – tas gan ir kaut kas no fantastikas jomas. Dabā tas nozīmētu neizbēgamu mazuļa nāvi.
- Ja ir atteikšanās no krūts, ļaunākais, ko mēs varam darīt, ir piedāvāt maisījumu mazuļa un, pirmām kārtām, SAVU nervu nomierināšanai. Atteikums var tikai nostiprināties, un tad, diemžēl, situācija izmainīsies galīgi un neatgriezeniski.
- Ja ārsts apgalvo, ka mātes slimība nav savietojama ar krūts barošanu (un tai ir jābūt kādai ļoti smagai slimībai) – tad, pirmkārt, vajadzētu konsultēties arī ar citiem speciālistiem, vismaz vēl ar vienu. Varbūt viss nemaz nav tik ļoti kategoriski, un tiks atrasts ne tik radikāls ārstēšanas veids. Ja tomēr patiešām ārstēšana un krūts barošana nav savietojami, un Jums nāksies uz kādu laiku pāriet uz jaukto vai mākslīgo barošanu, tad Jūsu spēkos ir saglabāt laktāciju, regulāri atslaukot pienu. Mazuli, savukārt, ieteicams barot nevis no pudeles, bet ar šļirces palīdzību (noņemot tam adatu) vai arī ar karotīti.
Jautājums:
Kādas sekas ir jauktajai barošanai?
Atbilde:
Jauktās barošanas galvenās sekas parasti ir atteikšanās no krūts, laktācijas samazināšana un pārtraukšana, un pakāpeniska vai strauja pāreja uz galīgu mākslīgo barošanu.
Jautājums:
Vai, bērnu barojot jaukti, piens pazūd 100% gadījumos vai nē?
Atbilde:
Nē. Te galvenais un būtiskākais – pašas māmiņas noskaņojums. Ja viņa ir noskaņota zīdīt, neskatoties uz visām peripetijām un iespējamām kļūdām ceļa sākumā, visticamāk, ka pilnvērtīgu krūts barošanu var atjaunot. Laktācijas speciālista konsultācija, ar viņa palīdzību profesionāli izveidotā shēma tieši Jūsu atgriešanai pie zīdīšanas palīdzēs pārvarēt visas grūtības un sasniegt vēlamo pat visgrūtākajās situācijās. Jo agrāk sākas rīcība, jo vieglāk ir sasniegt rezultātu. Taču ir zināmi gadījumi, kad ar neticamu apņēmību māmiņas atjaunoja laktāciju arī pēc zaudētiem mēnešiem. Ir svarīgs arī mazuļa vecums, kuru atgriež pie krūts. Jo viņš ir mazāks, jo lielākas cerības panākumiem.
Ja māmiņa neredz īpašu jēgu dabiskajā barošanā, tad parasti jauktā barošana un līdz ar to parādījušās laktācijas problēmas kļūst viņai par būtiskiem iemesliem pavisam pārtraukt zīdīšanu.
Ja reiz tā ir sanācis, ka Jūs esat spiesta kādu laiku piebarot savu bērnu ar maisījumu, tad te ir ļoti svarīga tendence – uz piebarojuma apjoma samazināšanu vai palielināšanu. Jūs pati aptverat, vai Jūs šobrīd esat ceļā uz pilnvērtīgu zīdīšanu vai tieši otrādi, uz pilnvērtīgu mākslīgo barošanu. Neatliekot, uzdodiet sev jautājumu – kurp Jūs šajā gadījumā gribat nonākt?
Jautājums:
Ja ir nepieciešamība pāriet uz jaukto barošanu, kā lai saglabā savu pienu?
Atbilde:
Tik un tā regulāri un pēc iespējas biežāk likt bērnu pie krūts, cik vien var. Prombūtnē no mazuļa regulāri atslaukt. Saglabāt nakts barošanas – kamēr tās būs, kaut kāds piena minimums Jums ir garantēts. Nepieciešamā piebarojuma daudzumu sadalīt sīkās biežās porcijās. Piebarot tikai pēc pielikšanas pie krūts (ja māmiņa ir blakus) un tikai ne no pudelītes.
Jautājums:
Kā jauktās barošanas gadījumā ir pareizāk piebarot ar maisījumu? No pudelītes vai no karotītes? Varbūt ir izdomātas pudeles, kurām satvēriens būtu līdzīgs krūts satvērienam?
Atbilde:
Šobrīd tiek ražotas pudelītes un knupji ar it kā fizioloģisku formu, kas pilnībā atdarina krūts formu. Tomēr būsim godīgi – PILNĪGI imitēt krūti nav iespējams. Pasaules Veselības organizācija neatzina par pilnvērtīgu aizstājēju nevienu no piedāvātajām formām un sastāviem. Tāpēc visas pasaules konsultanti uzstājīgi rekomendē piebarošanas nepieciešamības gadījumā izmantot šļirci bez adatas vai karotīti.
Sasniedzot 6-8 mēnešus, ja māmiņai padomā ir dzirdināšana ar ūdentiņu, tad labāk uzreiz izmantot speciālās dzirdīšanas vai parastas krūzītes.
| Опубликовано: среда, 30 сентября 2009 Количество просмотров: 26271 |
© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения
администрации