по-русски latviski | четверг, 21 ноября |
| Ksenija Solovjova, ārsts-terapeits, gastroenterologs. Maskavas Mērijas un Valdības slimnīcas konsultants-terapeits. Sarežģīti par svarīgo. VitamīniSensenos laikos (līdz pat 19.gadsimta otrajai pusei) uzskatīja, ka produktu uzturvērtība ir atkarīga vienīgi no olbaltumvielu, tauku, ogļhidrātu, minerālvielu un ūdens satura. Tajā pat laikā cilvēce ir uzkrājusi milzīgu pieredzi attiecībā uz ilgstošiem jūras braucieniem, kad cilvēki mira no cingas, neskatoties uz to, ka pārtikas krājumi bija pietiekošā daudzumā. Kāpēc tad tā?
Vitamīni ir nepieciešami gandrīz visu mūsu organisma bioķīmisko procesu normālai darbībai. Tie nodrošina iekšējās sekrēcijas dziedzeru funkcijas, t.i. hormonu izstrādi, uzlabo prāta un fiziskās spējas, stiprina organismu pret ārējās vides faktoru nelabvēlīgu ietekmi (pret karstumu, aukstumu, infekcijām, intoksikācijām)... Un tas nudien vēl nav pilns saraksts. Izdala vitamīnus un vitamīniem līdzīgus savienojumus, kuri pēc savām bioloģiskajām īpašībām ir līdzvērtīgi vitamīniem, bet parasti ir nepieciešami daudz būtiskākos apjomos. Turklāt vitamīniem līdzīgo vielu trūkums tiek novērots ļoti reti, jo to saturs ikdienas pārtikā ir tāds, ka pat izteikti nesabalansēta uztura gadījumā gandrīz tos visus cilvēks saņem pietiekošā daudzumā. Pēc fizikāli-ķīmiskajām īpašībām vitamīnus iedala divās grupās: taukos šķīstošajos un ūdenī šķīstošajos vitamīnos.
Taukos šķīstošie vitamīni: A vitamīns (retinols), D vitamīns (kalciferoli), E vitamīns (tokoferols) un K vitamīns (naftohinoni). Taukos šķīstošās vitamīniem līdzīgas vielas: F vitamīns (esenciālās taukskābes) un koferments Q (ubihinons, koenzīms Q). Ūdenī šķīstošie vitamīni: B1 vitamīns (tiamīns), B2 vitamīns (riboflavīns), B3 vitamīns (pantotēnskābe), B5 vitamīns (PP, niacīns), B6 vitamīns (piridoksīns), B9 vitamīns (Bc, folacīns, folijskābe), B12 vitamīns (kobalamīns), C vitamīns (askorbīnskābe). Ūdenī šķīstošās vitamīniem līdzīgas vielas: B4 vitamīns (holīns), B8 vitamīns (inozīts), B13 vitamīns (orotskābe, orotāts), B15 vitamīns (pangāmskābe), Bt vitamīns (karnitīns), H vitamīns (biotīns), N vitamīns (alfa lipoiskābe), P vitamīns (bioflavonoīdi), U vitamīns (S-metilmetionīns). Daži vitamīni (piemēram, D, K, E) apvieno vielas, kas ir līdzīgas pēc savas uzbūves un vienādā veidā, bet ar dažādu intensitāti, ietekmē organismu. Tie ir vitamīna paveidi, piemēram, D2, D3, D4. Dažus vitamīnus pārtika satur vitamīnu priekšteču – provitamīnu – veidā, uz kuru bāzes mūsu organisms pats sintezē bioloģiski aktīvas vitamīnu formas: te kā piemēru var minēt A vitamīnu, kura būtisku daļu no karotīna (A provitamīna, kuru mēs saņemam ar augu izcelsmes produktiem) sintezē audi cilvēka organismā. Pastāv vairāki vitamīnu balansa organismā traucējumu veidi: daļēju vitamīna nepietiekamību sauc par hipovitaminozi, stipri izteiktu deficītu – par avitaminozi, bet pārāk lielu vitamīna daudzumu – par hipervitaminozi. Jebkura vitamīnu disbalansa rezultātā organismā rodas nepatīkamas sekas.
Cilvēkam galvenais vitamīnu avots ir pārtika. Vitamīnu saturs uzturā var mainīties, un to ietekmē dažādi faktori: produktu veids, to uzglabāšanas apstākļi un termiņi, pārtikas tehnoloģiskais pagatavošanas veids, ēdienu izvēle un ēšanas paradumi. Svarīga loma ir pārtikas sastāvam. Augu un dzīvnieku izcelsmes vitamīnu avoti. Ja uzturā dominē ogļhidrāti, organismam ir nepieciešams vairāk B1, B2 un C vitamīnu. Ja pārtikā trūkst olbaltumvielu, tad samazinās B2 vitamīna, nikotīnskābes un C vitamīna uzsūkšanās spēja organismā, kā arī tiek traucēta karotīna pārveidošanās par A vitamīnu. Turklāt augsti rafinētu produktu (izsijāti baltie milti, baltie rīsi, cukurs u.c.) lietošanas rezultātā būtiski samazinās vitamīnu daudzums organismā, jo šie produkti apstrādes procesā zaudē visus vitamīnus. Par vēl vienu problēmu cilvēku uzturā, it īpaši pilsētās, ir kļuvusi konservu lietošana. Mūsdienu komerciālajā lauksaimniecībā izmantotās augļu un dārzeņu kultivēšanas metodes ir vainojamas tajā, ka daudzās dārzeņu kultūrās A, B1 un B2 vitamīnu saturs ir samazinājies par 30%. Piemēram, E vitamīns ir gandrīz pavisam pazudis no latuka salātiem, zaļajiem zirnīšiem, āboliem un pētersīļiem. Vienas ražas spinātos vitamīnu daudzums var būt līdz pat 30 reizēm mazāks nekā citas ražas zaļumos. Tātad, pat labi sabalansēts uzturs ne vienmēr spēj apmierināt organisma vajadzības attiecībā uz vitamīniem.
Vitamīni, kas tiek industriāli ražoti, tiek ekstrahēti no dabīgajiem avotiem vai arī iegūti no dabīgām izejvielām. Tā B2 un B12 vitamīni gan farmaceitiskajā rūpniecībā, gan arī dabā parādās mikroorganismu sintēzes rezultātā, C vitamīnu gatavo no dabīgā cukura – glikozes, R vitamīnu iegūst no melnā pīlādža, citrusaugļu mizas vai no soforas, utt. Vitamīnu ražošanas process ir augsti tehnoloģisks: tas garantē ne vien vitamīnu tīrību, bet arī to, ka tiek stingri kontrolēts, lai vitamīni saglabātos. Tāpēc C vitamīns dražeju veidā saglabājas daudz ilgāk nekā ziemas augļos un dārzeņos, nerunājot par C vitamīna saturu vārītos, sautētos, ceptos, tvaicētos un konservētos dārzeņos. Starp citu, rūpnieciski gatavojot mežrozīšu sīrupu, C vitamīns karsēšanas procesā pilnīgi sabrūk, un noslēdzošajā posmā tam speciāli pievieno „sintētisko” askorbīnskābi. Turklāt dabīgie vitamīni var atrasties produktos saistītā formā. Ir zināms, ka pelagra attīstās tiem cilvēkiem, kas pārsvarā pārtiek no kukurūzas, bet ne tāpēc, ka kukurūzā ir maz nikotīnskābes (PP vitamīna), bet gan tāpēc, ka PP vitamīns tajā atrodas ētera formā, ko organisms nespēj uzsūkt. Biotīna deficīts rodas jēlu olu mīļotājiem. Bez tam daudzos mūsdienu polivitamīnu kompleksos ietilpst vitamīni, kas ir kofermentu sastāvā, tas nozīmē, ka tie jau ir aktivēti tāpat kā tas notiek mūsu organismā. Farmaceitiskā rūpniecība ir modificējusi arī C vitamīnu – to pārveidoja tādā veidā, kas ļautu lietot preparātu neatkarīgi no kuņģa sulas skābuma pakāpes (pazemināts, paaugstināts, normāls). Tāda forma ir optimāla, lai to iekļautu polivitamīnu kompozīcijā, vēl arī tāpēc, ka tā labi „sadzīvo” ar B grupas vitamīniem. Mans uzturs ir labi sabalansēts, līdz ar to es saņemu vitamīnus pietiekošā daudzumā?
Šie divi izteicieni lieliski atspoguļo praktiski neatrisināmo pretrunu, ar kuru sastopas mūsdienu dietoloģija, un, patiesībā, arī gandrīz katrs no mums. Pārtika nav tikai enerģijas avots, tā dod arī vitamīnus, mikroelementus, aminoskābes, šķiedrvielas, polifenolos savienojumus, bioflavonoīdus... viss, viss, es klusēju. Samazinot kopējo ēdiena daudzumu, mēs neizbēgami pakļaujam sevi vitamīnu badam. Pat ideāli pareizi sastādītā ēdienkartē uz 2500 kilokalorijām dienā lielākajai daļai vitamīnu ir deficīts vismaz par 20-30%. Vēl viens apstāklis: mūsu uzturs ir zaudējis iepriekšējo daudzveidību: mūsu brokastu – pusdienu – vakariņu izvēle ir sašaurināta līdz dažu produktu grupām un gataviem ēdieniem. Mēs (vairums cilvēku) pērkam rafinētu, kalorijām bagātu, bet vitamīniem un minerālvielām trūcīgu pārtiku (baltmaizi, makaronu un konditorejas izstrādājumus, cukuru, dažādus gāzētos un dzirkstošos dzērienus visās varavīksnes krāsās). Mūsu uzturā ir pieaudzis konservēto produktu īpatsvars, produktu, kas ir ilgi uzglabājami, pakļauti intensīvai tehnoloģiskai apstrādei, kas veicina vitamīnu samazināšanu. Kaitīgie ieradumi vairo nepieciešamību pēc B grupas vitamīniem (īpaši B1, B6, B12), beta-karotīna (A provitamīna) un folijskābes. Smēķētājiem ir nepieciešams par 25mg C vitamīna dienā vairāk nekā viņu nesmēķējošiem biedriem. Tiem ļautiņiem, kas bieži lieto alkoholiskos dzērienus, ir jāatceras, ka B6 vitamīna viņu organismā gandrīz nemaz nav, tomēr tā zudumus palīdz kompensēt... banāni. Ja ilgi lieto noteiktus medikamentus, tas var negatīvi ietekmēt vitamīnu uzsūkšanos vai izvadīšanu no organisma. Piemēram, antibiotikas var „pastumt malā” C un B2 vitamīnus, trankvilizatori un miega zāles – B grupas vitamīnus, pretsāpju līdzekļi – C vitamīnu un folijskābi. Estrogēni, ko satur daži kontracepcijas līdzekļi, var traucēt organismam izmantot magniju, B6 un E vitamīnus un folijskābi. Tāpēc ir vēlams tos lietot papildus (labāk ir lietot polivitamīnus, kuru lietošanas nosacījumus ieteiks ārsts). Vai cilvēks var saņemt visus nepieciešamos vitamīnus ar augļiem un dārzeņiem?
Kādā veidā es varu pati konstatēt vitamīnu trūkumu sev vai saviem tuviniekiem?
Tas gan ir ārkārtēji augstu vitamīnu devu gadījumā, ko reti izmanto pat ārstu praksē. Kas attiecas uz ūdenī šķīstošajiem vitamīniem, tad tie tiek izvadīti no organisma, bet ir virkne gadījumu, kas var izraisīt gremošanas traucējumus, nātreni un citus simptomus, ja tiek pārsniegtas fizioloģiskā patēriņa devas. Ziemā un pavasarī nav jābaidās no polivitamīniem drošās vidējās diennakts devās. Pastāv ļoti plašs profilaktisko polivitamīnu preparātu klāsts. Tajos esošo vitamīnu daudzums atbilst cilvēkam nepieciešamai vidējai diennakts normai. Pareiza to lietošana nevar radīt vitamīnu pārpalikumu, bet gan tikai papildina pārtikā esošo deficītu, normalizē vielmaiņu, uzlabo pašsajūtu, fiziskās un prāta spējas, stiprina veselību un paildzina aktīvo mūžu. Kāpēc pastāv monovitamīni?
Vai ir jāierobežo vitamīnu daudzums?
Visi vitamīni ir identiski. Vai ir jēga dot priekšroku kādam konkrētam polivitamīnu kompleksam?
Jo vairāk vitamīnu, jo labāk, vai ne?
Ceru, ka šī lekcija jums nedaudz palīdzēs orientēties vitamīnu daudzveidībā gan veikalu, gan arī aptieku plauktos. Novēlu jums visiem veselību un možu garu! *Amīni mēdz būt dažādi. Šajā gadījumā, man šķiet, ka zinātnieks ir domājis to, ko šodien sauc par biogēnajiem amīniem (neslimo.lv). Dzīvnieku un, protams arī cilvēku, organismā, daudzi biogēnie amīni pilda hormonu funkcijas. Apspriežam rakstu un uzdodam jautājumus šeit
© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации |
Рига, Латвия | |||
ЧТ, 21/11 день 1°..3° | ЧТ, 21/11 вечер -1°..1° | ПТ, 22/11 ночь -1°..1° | ПТ, 22/11 утро -1°..1° |
Предоставлено Gismeteo.Ru |