| |
Fizioterapeite Jeļena Valtere
No krievu valodas tulkoja Diāna Antonova
Kā pareizi turēt mazuli uz rokām demonstrē Drema, Nataļja Maņkovska un dēliņš Ēriks, 4 mēneši,
lemarka, Jeļena Tokarska un dēliņš Derians, 7 mēneši,
и Lapsa, Alisa Čerņavska un meitiņa Ieva, 1 mēnesis.
|
Mūsdienās eksistē daudz uzskatu par to, vai drīkst un vai ir nepieciešams mazus bērnus daudz un ilgi nēsāt uz rokām.
Nav nepieciešams jau iepriekš uzstādīt sev jebkādus noteikumus, jo katram bērnam – kā arī mums, pieaugušajiem,- piemīt savs temperaments un savas vajadzības. Ir bērni, kuri pieprasa lielāku uzmanību, kas satraucas vairāk, ir temperamentīgi un visbeidzot ir vienkārši jūtīgi mazuļi – šos bērnus parasti ir vairāk nepieciešams nēsāt uz rokām. Tajā pašā laikā ir mazuļi, kuriem mazākā mērā ir nepieciešams pastāvīgs ķermeņa kontakts ar māmiņu, tie ilgāku laiku var pavadīt mammai blakus, bet ne obligāti viņai uz rokām.
Esiet vērīgi pret jūsu bērniņu un drīzumā jūs sapratīsiet viņa personīgās vajadzības.
Nēsājot bērnu uz rokām, viņam ir svarīgi ne tikai tas, ka viņu nes, tur, sargā, bet arī tas, ka viņam ar ķermeni parāda: „Es tev esmu. Es esmu tev blakus”.
Nēsāšana – tā ir „palīdzība pēc nepieciešamības”, tā nomierina, kad bērnam kaut kas sāp vai viņu kaut kas uztrauc, tā palīdz iemidzināt. Nēsāšana uz rokām sniedz mazulim iespēju izbaudīt to, ka viņš ir mīlēts un sargāts, ka viņš ir viens vesels ar saviem vecākiem.
Pirmajā dzīves gadā bērniņš vēl nespēj pilnvērtīgi pārvietoties telpā, bet, pateicoties jūsu rokām, viņam rodas tāda iespēja.
|
Kad bērns tiek nēsāts uz rokām, viņš iepazīst apkārtējo pasauli, un kas ir svarīgi – dara to no pieaugušā cilvēka auguma augstuma. Nēsājot un mainot bērna ķermeņa pozīcijas, jūs pastāvīgi sniedzat savam mazulim ķermeņa impulsus, kas sensori (jūtīgi) un motoriski (ar kustību) iedarbojas uz pozas, stājas un kustības izjūtu. Bērna ķermeņa pozas maiņa nākotnē labvēlīgi ietekmēs bērna līdzsvara attīstību.
Neskatoties uz visiem šiem plusiem, bērna nēsāšana uz rokām nedrīkst kļūt par pašmērķi. Ļoti bieži māmiņām ar pirmo bērniņu ir daudz brīvā laika, un viņas cenšas nēsāt bērnu uz rokām vai slingā praktiski visu laiku, domājot, ka, jo vairāk nēsā bērnu, jo ātrāk un labāk tas attīstās. Viss jādara ar mēru. Kustības pieredzi, ko jūsu mazulis ir guvis no nēsāšanas uz rokām, viņš spēs pilnveidot tikai tad, kad viņam parādīsies iespēja kustēties patstāvīgi – nevis mammai uz rokām, bet uz paklāja. Uz tā, bērns trenēs sava ķermeņa balstu, mācīsies pārvietot svaru un iepriecinās jūs ar pirmo pagriezienu no muguras uz vēdera, šeit viņš mācīsies celties četrrāpus un aši pārvietoties rāpojot, sēdēt un celties kājās.
|
Jaundzimušos un mazuļus, kas vēl nespēj turēt galviņu, var nēsāt „krūts pie krūts” pozā. Šādā stāvoklī jūsu plauksta, roka un ķermenis sniedz bērnam lielu balsta laukumu un drošu atbalstu. Mazulis jūtās pasargāts, tiek nostiprināta viņa pārliecība par sevi un apkārtējās pasaules drošumu.
|
|
Poza «lidmašīna» bieži vien izpalīdz bērniņiem, kas pirmajos 3 dzīves mēnešos izjūt diskomfortu kuņģa zarnu traktā. Ar vienu roku jūs turat bērnu zem vēdera starp viņa kājiņām, bet ar otru - zem viņa rociņām, tai pašā laikā cieši piespiežot mazuli pie sava ķermeņa. Pievērsiet uzmanību tam, ka jūsu rokai jāatrodas zem abām mazuļa rokām!
Šī poza var būt noderīga arī bērniņiem, kuriem nepatīk gulēt uz vēdera. Mēģiniet nēsāt bērniņu ar vēderu uz jūsu plaukstas tieši tik, cik viņam labpatīkas, un iespējams viņš pamazām pieradīs pie šāda stāvokļa.
|
Ir svarīgi atcerēties, ka pozas izvēle, lai nēsātu bērnu, ir atkarīga нatkarīga nevis no viņa vecuma, bet gan no viņa fiziskās gatavības atrasties šajā pozā, kā arī no viņa psiholoģiskā komforta!
Katrs bērns attīstās individuāli, tāpēc māmiņa, novērojot savu mazuli, pati izlemj, kurā brīdī bērns ir gatavs vienai vai otrai pozai.
Ja jūsu bērns jau labi tur galviņu un ar interesi aplūko visu notiekošo, tad ir laiks nēsāt bērnu tādās pozās, kas paver viņam lielāku apskates loku. Arī pats bērniņš ne vienmēr ir ar mieru vienkārši gulēt mammai uz rokām piespiedies pie krūtīm– viņš vēlas, lai viņu nēsā ”kā lielo’’, vertikāli.
Svarīgi ir tas, lai jūs skatītos vienā virzienā, un redzētu viens otra sejas: tas palīdz bērnam orientēties notiekošajā, savukārt, mamma spēs kontrolēt to, kā jūtas bērns, parunāt ar viņu un uzsmaidīt. Ja bērns ir piekusis un satraukts, tad var mainīt pozu uz to, kurā ir ērti iegulties mammas rokās, lai paņemtu krūti.
|
Ja jūs vēlaties savu vēl pavisam mazo bērniņu nēsāt sēdus pozīcijā, tad ir diezgan svarīgi radīt viņam pietiekami labu balstu no jūsu plaukstām, rokām un ķermeņa.
Turiet bērnu tā, lai viņš, piemēram, ar sava ķermeņa labo pusi atbalstītos pret jūsu krūšu kurvi. Tādā veidā viņš atrodas gandrīz guļus stāvoklī uz jūsu labās plaukstas, kā kausā. Jūsu kreisā roka pilnībā apskauj bērnu no aizmugures un atbalsta priekšējo kāju. Šajā pozā mazulis labi redzēs visu apkārt notiekošo, un tieši tādēļ daudziem aptuveni pusotra mēneša veciem bērniņiem šī poza tik ļoti iet pie sirds.
|
|
No augstāk aprakstītās pozas jūs varat savu bērnu pārvietot „šūpuļa” pozā. Jūsu labā roka apskauj mazuli nedaudz augstāk zem dibena un atbalsta muguru. Jūsu otro roku pārlieciet zem bērna pleciem tā, lai viņa galva atrastos jūsu elkoņa ielokā. Tādā veidā, visbiežāk, tiek nēsāti pavisam mazi bērniņi – burtiski no pirmajām dzīves dienām, un vecāki bērniņi, kas ir noguruši un aizmieg.
|
|
Jā jūsu bērniņš ir satraucies, piekusis un viņu ir nepieciešams nomierināt , tad mēģiniet viņu panēsāt un ieaijāt uz rokām „vēders pie vēdera” pozā. Šajā pozā bērnam ir ērti paņemt krūti, kas palīdzēs viņam vēl vairāk nomierināties un aizmigt.
|
Nēsājiet savu mazuli dažādās pozās, simetriskās un asimetriskās: tas palīdzēs viņam iemācīties labāk kontrolēt savu ķermeņi, labi turēt galvu un korpusu, trenēt līdzsvaru un kustību koordināciju.
Turot bērnu uz rokām, atcerieties, ka jums ir gan kreisā, gan labā roka. Pārvietojiet mazuli no vienas rokas uz otru, nēsājiet viņu gan uz kreisā, gan uz labā sāna vienādā daudzumā, tādā veidā viņam būs vairāk iespējas attīstīties simetriski un harmoniski.
|
Šis bērna nēsāšanas veids ir viena no tā saucamajām asimetriskajām pozām. Šajā pozā bieži nēsā mazuļus, saucot to par pozīciju „ar seju pret pasauli”. Viena roka apskauj mazuli krūšu apkaimē tā, lai abas bērna rokas atrastos priekšā, otra roka balsta mazuli starp kājiņām, pie gurna un tās kājas ceļa kas atrodas augšpusē. Mazuļa ķermenis ar muguru tiek piespiests pie pieaugušā ķermeņa, šeit ir svarīgi, lai bērna korpuss būtu izvietots diagonāli, nevis vertikāli.
Diemžēl šajā pozā tiek trenēta tikai viena bērna ķermeņa puse – tā, kas ir augšpusē un it kā ir sagrupēta ar pieaugušā rokām. Otrs šīs pozas nopietnais mīnuss: māmiņa un mazulis neredz viens otru. Tādēļ, ja jūs izmantojat šo pozīciju, ir diezgan svarīgi nēsāt bērnu uz abām pusēm. Un, galvenais, nenēsājiet bērnu šajā pozā pārāk daudz un bieži, lai netiktu iedragāts bērna un mātes kontakts.
No otras puses, šī poza ir ērta, kad bērnu nēsā kāds cits vai arī, piemēram, kā ātrs veids pārvietot bērnu no vienas istabas uz otru.
NAV IETEICAMS MAZUĻIEM, KAS JAUNĀKI PAR 4 MĒNEŠIEM!
|
|
Šī arī ir bērna nēsāšanas asimetriska poza, un, manuprāt, tā ir veiksmīgāka: mazuļa ķermenis tiek balstīts vienmērīgāk, un, galvenais, bērnam saglabājas acu kontakts ar pieaugušo.
Pamatā šai pozai ir jūsu roka, kas atrodas starp bērna kājiņām. Piemēram, pieaugušā kreisā roka tiek novietota starp bērna kājiņām un balsta bērna labo elkoni. Sanāk tā, ka bērns atrodas pusguļus uz jūsu kreisās rokas; viņa pleci un rokas ir labi sagrupēti. Jūsu labā roka atbalsta bērna labo sānu un labo gurnu, kas neļauj viņam vienkārši nokarāties, kā tas notiek pozā „ar seju pret pasauli”.
No šīs pozīcijas, mainot rokas, var paņemt bērnu tādā pozā, kad viņu nēsā uz vienas rokas.
NAV IETEICAMS MAZUĻIEM, KAS JAUNĀKI PAR 4 MĒNEŠIEM!
|
|
Šajā gadījumā jūsu labā roka apskauj bērnu diagonāli pāri visam ķermenim, un mazulis tiek nofiksēts uz labā gurna. Bērns ar savu muguru un vienu sānu atbalstās pret vecāka ķermeni. Šis asimetriskais nēsāšanas veids it kā imitē gaitas kustību, viena kāja saliekta, otra izstiepta, pieaugušajam ejot, mazuļa ķermenis nedaudz grozās un kustās no vienas puses uz otru. Lai bērna ķermenis attīstītos vienmērīgi, jums noteikti ir jānēsā viņš gan uz labās, gan uz kreisās rokas.
NAV IETEICAMS MAZUĻIEM, KAS JAUNĀKI PAR 4 MĒNEŠIEM!
|
|
Jūs varat nēsāt bērnu līdzīgā pozā, turot viņu ar abām rokām. Roku izvietojums tāds pats, kā nēsājot uz vienas rokas, tikai ar otru roku jūs balstāt otru bērna kāju aiz gurna tuvāk dibenam. Tādā veidā harmoniskāk tiek sadalīts bērna svars, lai gan šādā pozā abas pieaugušā rokas ir aizņemtas.
NAV IETEICAMS MAZUĻIEM, KAS JAUNĀKI PAR 4 MĒNEŠIEM!
|
|
Var arī nēsāt bērnu „šūpuļa” pozā. Turiet mazo tā, lai viņš, piemēram, ar labo ķermeņa pusi atbalstītos pret jūsu krūškurvi. Jūsu labā roka pilnībā apskauj bērnu no aizmugures, ar plaukstu jūs stingri turat viņa kreiso kāju aiz gurna tuvāk dibenam.
Šī poza ir ērta gan bērnam, gan pieaugušajam tādēļ, ka bērns tiek droši turēts tikai ar vienu roku un otra paliek brīva.
|
|
Var nēsāt bērnu uz pleca. Novietojiet bērnu ar vēderu uz sava pleca tā, lai viņa abas rokas nokarātos pāri jūsu plecam. Un tad ar visu plaukstu, roku un elkoni piespiediet viņu klāt savam ķermenim, ar otru roku piespiediet sev klāt viņa dibenu.
Šis nēsāšanas veids ir samērā grūts pieaugušajam, jo bērns, kas ir tik augsti novietots, rada lielu slodzi uz turētāja muguras muskuļiem.
|
|
Bieži vien, nēsāšana uz pleca patīk aptuveni pusotra-divu mēnešu veciem bērniem. Tas viņiem palīdz nomierināties, kā arī palīdz cīņā ar kolikām. Turot mazo rokās, var viegli šūpoties, sēžot uz bumbas, kas ne tikai labi nomierina, bet arī attīsta bērna līdzsvara un koordinācijas izjūtu. Šī poza tiek izmantota pavisam maziem bērniņiem, lai palīdzētu tiem atvemt norīto gaisu.
|
|
Apmācība sēdēšanai uz gurna.
Ja jūs vēlaties, lai uz pirmā gada beigām bērns mācētu veikli un stipri apķert jūs ne tikai ar rokām, bet arī ar kājiņām, tad jau no 3 mēnešu vecuma jūs varat viņam to mācīt. Novietojiet bērnu sev uz pleca (kā pozā nēsājot uz pleca), piemēram, uz kreisā pleca, ar kreiso elkoni piespiediet pie sava ķermeņa viņa saliekto labo kāju, bet ar labo plaukstu bērna saliekto kreiso kāju piespiediet pie savas krūts.
Tādā veidā turpiniet trenēties aptuveni 2 mēnešus, pēc tam bērnu var nēsāt uz gurna, kā slingā, tā arī vienkārši uz rokām.
|
|
Poza «Uz gurna»– ir viens no visērtākajiem bērna pārnēsāšanas veidiem, kā arī laba iegurņa locītavas izmežģījuma attīstības profilakse. Sākt nēsāt bērnu tādā veidā var divos gadījumos:
1) ja esat mācījis bērnu sēdēt tādā veidā (sk. augstāk), tad sēdiniet bērnu uz gurna tad, kad tas sāk celties četrrāpus;
2) to var darīt, kad divus mēnešus esat katru dienu mācījis bērnam sēdēt uz jūsu gurna.
Ja jūsu mazulis vēl nemāk pietiekami labi atspiesties ar pēdiņām pret jūsu ķermeni vai jums ir nepieciešams iet garu distanci, turot bērnu uz rokām, tad būs ērtāk piespiest viņu pie sevis ar divām rokām. Kā redzams piemērā, jūs izvietojat bērniņu uz kreisā gurna un ar kreiso roku piespiežat mazo sev klāt, bet ar labo roku piespiežat pie sava vēdera viņa priekšējo saliekto kāju. Tāpat var bērnu piespiest sev klāt tikai ar vienu roku, tad, piespiežot bērnu sev klāt, apskaujiet viņu no aizmugures un turiet savu plaukstu uz bērna dibena.
|
|
Ja bērniņš jau stabili tur savu ķermeni vertikālā pozīcijā, tad jūs varat iesēdināt viņu savās rokās tā saucamajā «Budas» pozā. Bērns ar savu muguru atspiežas pret pieaugušā ķermeni un atrodas pusguļus pozā. Vertikālā slodze tiek harmoniski sadalīta pa iegurņa, gurnu un visu muguras virsmu, tāpēc šī poza der arī tiem bērniņiem, kas vēl nespēj patstāvīgi sēdēt.
|
Nēsāšana uz rokām ir svarīga un lietderīga bērnam, viņa fiziskajai, garīgajai un emocionālajai attīstībai. Pie tam ir ļoti svarīgi, cik pareizi jūs viņu nēsājat. Obligāti mainiet nēsāšanas puses, nēsājiet bērniņu dažādās pozās. Neaizmirstiet arī par sevi: sekojiet savai stājai, nepārpūlējiet sevi. Bērniņa nēsāšana – tas ir labs treniņš vecākiem, bet tai nav jākļūst par nastu. Ja esat piekusis, tad vienkārši atpūtieties kopā ar mazuli, pasēdiet, turot viņu klēpī, paguliet viņam blakus uz paklājiņa vai gultā, parunājiet vai paspēlējieties ar viņu.
Bērni aug ļoti ātri, drīz vien jūsu mazulis sāks pārvietoties patstāvīgi, bet jūs skumsiet pēc tām dienām, kad viņš vienkārši gulēja uz jūsu rokām.
Nēsājiet Jūsu bērniņus uz rokām!
Apspriežam rakstu forumā>>> | Опубликовано: понедельник, 10 августа 2009 Количество просмотров: 87877 |
© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации
|