по-русски latviski | четверг, 21 ноября |
| Bonija Lasmane, zīdīšanas veicināšanas konsultante. Piens rodas „smadzenēs”. Piena rašanos un izdalīšanos ietekmē sievietes fizioloģija un hormoni. Piena pietiekamību ietekmē pareiza jeb veiksmīga krūts barošanas organizācija. Fizioloģiski un psiholoģiski daudzkārt biežāk ir vajadzīga „māmiņa”, nekā krūts piena ēšana. Mammai jāklausa savai intuīcijai, reizēm jāpieņem drosmīgi lēmumi (kļūdīties arī drīkst) un jādzīvo saskaņā ar savu pārliecību. Bet, ja ir šaubas vai neveiksmes krūts barošanā, tad atliek tikai „burties” cauri informācijai un atlasīt noderīgo. Stereotipi un bailes - manai mammai nebija piena, tātad man arī nebūs Viens no izplatītākajiem iemesliem pāragrai zīdīšanas pārtraukšanai ir bailes un nekritiska situācijas pieņemšana. Bērni un mammas ir unikāli un tikai vienā eksemplārā uz pasaules! Meita nav identiska ar savu mammu un nav obligāti, ka meitai būs analoga situācija. Jebkurai sievietei ir iespēja mainīt situāciju vai vismaz mēģināt to darīt. Veiksmīgas zīdīšanas pamatus ieliek māte. Tātad ir ļoti svarīgi savas meitas (arī dēla) dēļ darīt visu iespējamo un maksimāli ilgi zīdīt. (Pasaules veselības organizācija rekomendē zīdīt vismaz līdz pusotram gadam.) Bailes, stress, sāpes, dzīves steiga – tas rada hormonus, kuri var bloķēt piena vairošanos, izdalīšanos; jānoskaidro cēlonis, jārīkojas, tad piens būs. Bērnam ir vajadzīga krūts, jo tā ir domāta zīdainim. Piens krūtī ir tikai nosacīti „pastarpināta vajadzība”.
Daudzās valstīs, arī Latvijā, sabiedriskā kārtā darbojas zīdīšanas konsultanti, kuru uzdevums ir sniegt morālo, psiholoģisko un informatīvo atbalstu tām māmiņām, kuras vēlas zīdīt.
Vēlmes pēc „ērtas” dzīves, neekonomiska dzīvošana Veiksmīgas un ilgstošas krūts barošanas kaitnieki ir (laimīga ir tā māmiņa, kurai izdodas atrast zelta vidusceļu):
Vēl viena barojošām māmiņām ļoti raksturīga tieksme ir aizmirst, ka bērns attīstās (arī es biju aizmirsusi), un ka bez krūts vēl vajag arī ko redzēt, dzirdēt, rāpot, spēlēties... Tradīciju trūkums Nezināšana par bērna adekvātu uzvedību. Tās ir sekas tam, ka nedzīvojam daudzu paaudžu ģimenēs, kā arī filmu radīto stereotipu sekas. Bērnam ir zīšanas reflekss, bet nav pareiza satvēriena refleksa. Diemžēl sākotnēji trūkst informācijas. Bieži māmiņas neievēro, bērna otrajā līdz ceturtajā, kā arī septītajā līdz astotajā mēnesī, ka ir „sabojājies” satvēriens. Māmiņai būtu atkal un atkal jāpanāk pareizs krūts satvēriens, un nākas diezgan pacīnīties, lai veiksmīgi turpinātu zīdīšanu. Barošana pēc pieprasījuma ir barot ne tikai, kad mazulis prasa, bet arī tad, kad vajag māmiņai iztukšot krūtis. Lēmums tupināt zīdīt ir ietekmējams. Bieži to ietekmē ārsti, kuriem nav laika un iedvesmas skaidrot lietu kārtību un secību. Diemžēl, ir vajadzīgas paaudzes, lai šajā jomā kaut kas mainītos. Latvijā kopumā ir salīdzinoši laba un pozitīvi tendēta situācija. Mammām, kuras pieņem lēmumu klausīt kādam ieteikumam, tai skaitā, arī ārsta sniegtajam, ir ļoti daudz jālasa un jāinteresējas. Zinoša mamma var aprunāties ar ārstu. Sarunā tiek konstatēts, ka ir arī alternatīvas sākotnējam ieteikumam. Piemēram, bērns nepieņemas svarā un ārsts iesaka dod piena maisījumu. Ir alternatīva – jānoskaidro cēlonis kādēļ bērns nepieņemas svarā – vai tas ir stress, nepareizs satvēriens, neadekvāta kopšana vai nesakārtota krūts barošanas organizācija. Tad jāizslēdz bērnam stresa faktori (ciemiņi, garas pastaigas, mammas stress, pupa nedošana naktī), jāskaita čuru daudzums diennaktī, nedēļa vai divas jānovēro mazulis, ja ir vēlēšanās var sazināties ar zīdīšanas konsultanti, un visticamāk bērns šo divu nedēļu laikā sāks uzrādīt pozitīvu svara dinamiku. Drosmi, uzdrīkstēšanos novēlu māmiņām! Nevajag akli klausīt pirmajam ieteikumam (arī šim rakstam), bet pārbaudīt un vēlreiz pārbaudīt informāciju. Vēl noderētu iedrošināt sabiedrībā zīdīšanai draudzīgas iestādes izveidot darbības plānus un aizsargāt sievietes tiesības zīdīt savu bērnu jebkurā vietā un laikā, kad vien tas nepieciešams. Negatīvi krūts barošanu ietekmē nesakārtota zīdīšanas organizācija un neadekvāta bērna kopšana; informācijas trūkums par zīdīšanas ilguma nozīmību; neinformētība par piena sastāvu un tā aizsargfaktoriem. Māmiņām dažādu apstākļu dēļ reizēm rodas šaubas, pārdomas par krūts barošanas jautājumiem. Reizēm vienkārši nepieciešams aprunāties ar līdzīgi domājošu „dzīvu” cilvēku no malas. Dažreiz zīdīšana ar krūti nav no vieglajiem darbiņiem un ir nepieciešams nopietns ģimenes un konsultantu atbalsts. Zīdīšanas konsultantes bieži vien pašas ir māmiņas un pašas baro savus mazuļus ar krūti, kā arī vēlas veicināt un atbalstīt citas mammas to darīt. Apspriežam rakstu forumā >>>
© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации |
Рига, Латвия | |||
ЧТ, 21/11 вечер -1°..1° | ПТ, 22/11 ночь -1°..1° | ПТ, 22/11 утро -1°..1° | ПТ, 22/11 день 0°..2° |
Предоставлено Gismeteo.Ru |