Главная  |  Форум  |  Статьи  |  Блоги  |  Галереи  |  Консультации по ГВ  |  Расписание занятий
по-русски   latviski
вторник, 03 декабря

Фотозал

Занятия и экскурсии



Фотозал

Фотозал

Креатив Лавка

Купи-продай




Drema, Natālija Maņkovska, doula


Krūšu kopšana grūtniecības laikā

Sievietēm ir krūtis – veselas divas. Daba tās radījusi tādēļ, lai sievietes varētu barot savus mazuļus ar savu pienu.

Sievietes nu jau tūkstošiem gadu to arī dara, jo laktācija un krūts ēdināšana ir pilnīgi dabiski procesi, kuriem krūtis arī ir paredzētas.

Salīdzinoši nesen, praktiski vienā laikā ar gudru grāmatu, kas domātas jaunajiem vecākiem, parādīšanos, radās arī pārliecība, ka grūtniecei krūtis ir jāsagatavo zīdīšanai, un tas ir jādara ļoti cītīgi un atbildīgi. Pretējā gadījumā...

Citēšu šausmu stāstu no viena populāra izdevuma:

„Izrādās, ka sievietes krūtsgals ir pārklāts ar plānu ādas kārtiņu, kura viegli un ātri tiek bojāta, tiklīdz bērns sāk regulāri zīst. Tā rezultātā krūtsgalos parādās plīsumi, kuru rezultātā bieži vien rodas dziedzeru saslimšanas, ko dēvē par mastītu”.

Kļūst baisi, izlasot ko tādu. Iznāk, ka, ja par krūtīm neparūpējas jau iepriekš, tad bērns noteikti tās sazīdīs līdz plīsumiem, un tur vairs nav tālu līdz infekciozajam mastītam. Ko tad lai dara?!

Mazliet pabiedējot mūs ar krūšu galu plīsumiem un mastītu, grāmatu autori topošajām māmiņām biezā slānī piedāvā veselu arsenālu ar metodēm, kā var padarīt krūtis par neievainojām. Tam grūti noticēt, bet to PATIEŠĀM piedāvā izdarīt ar krūtīm.

Nosauksim šo sadaļu par „kaitīgiem ieteikumiem”, lai jums neienāktu prātā atkārtot to praksē.

Tātad:

Kaitīgais ieteikums Nr.1 – kārtīga higiēna.

„Piena dziedzerus” iesaka mazgāt katru dienu un noteikti ar ziepēm. Citēju: „ik reizi mazgājot krūtis, tās ir rūpīgi jāsaziepē, jānomazgā un jānoslauka ar raupju dvieli”. Kāpēc ar ziepēm un kāpēc obligāti katru dienu – es nezinu. Kā joko mans vīrs: „lai tās spīdētu!” Starp citu, jaunajām māmiņām rekomendē nogriezt īsus nagus. Protams, lai nesaskrāpētu krūtis vai bērnu un, saprotams, lai brūcē neienestu infekciju. Jums ir skaists manikīrs? Tieciet no tā vaļā, lai garie nagi netraucētu zīdīšanai!

Kaitīgais ieteikums Nr.1 – krūtsgalu sagatavošana.

Šeit neskaitāmu rakstu autori ir vienisprātis: ar krūtsgaliem noteikti ir kaut kas jādara, lai āda uz tiem vairs nebūtu tik mīksta un maiga. Lūk, piemēram, tipisks ieteikums: „ar vienu roku aptvert krūti, un kārtīgi izberzēt krūtsgalu ar dvieli. Pēc 2 mēnešiem mīkstu dvieli var nomainīt pret raupju frotē dvieli. Grūtniecības beigu stadijā krūtsgalus var stiprināt arī ar ne pārāk stingru birsti”. Godīgi sakot, es īsti nespēju iedomāties, kā krūtsgalu berzēšana ar „ne pārāk stingru birsti” var jūs sagatavot bērna zīdīšanai – jo mazulis neko tamlīdzīgu ar jūsu krūtīm nedarīt, nav viņam mutē saru.

Kaitīgais ieteikums Nr.3 – krūšu norūdīšana.

Tas - lai nerastos, kā jūs domājat kas? Pareizi, atkal mastīts. Receptes priecē ar savu daudzveidību: sākot ar gaisa vannām („no 25. nedēļas katru dienu atkailināt krūtis uz 10-15 minūtēm - 1-2 reizes dienā, bet no 30.nedēļas – 2-3 reizes dienā uz 20-30 minūtēm, apvienot gaisa vannu ar vingrošanu vai ikdienas mājas darbiem”), beidzot ar kontrasta dušām, ar pārmaiņus auksto un karsto ūdeni, un... krūtsgalu ierīvēšanu ar ledu. Laikam jau pēc šī visa krūtīm vairs ne no kā nav bail.

Kaitīgais ieteikums Nr.3 – par veļu.

Izrādās, ka „pareizi izvēlēts krūšturis garantē to, ka krūtis pēc zīdīšanas nenoslīdēs”. Tas nu gan būtu jauki, ja skaistu un tvirtu krūšu garantija tā vienkārši gulētu uz veikala plaukta. Viss jau būtu labi, bet arī krūšturiem ir ticis. Autoritatīvi literatūras avoti apgalvo, ka krūšturis ir jāmaina katru dienu, un to mazgājot, ir ieteicams to vārīt. Bet krūštura bļodiņās ir jāievieto raupjas lupatiņas, lai tās berzētu krūtsgalus, un krūšu sagatavošana zīdīšanai neapstātos ne uz mirkli.

Un, lai motivētu uz tik spēcīgu gatavošanos, mūs aicina: „Galvenais, atcerieties, ka zīdīšana ar krūti ir viens no visdabiskākajiem un skaistākajiem sievietes pienākumiem!”

Nonākot pie šī optimistiskā apgalvojuma, gribas kaukt necilvēciskā balsī. Ja reiz šī ir tikai gatavošanās, kas ar krūtīm notiks pēc bērniņa piedzimšanas?! Norūdīti, tīri nomazgāti piena dziedzeri ar tulznainiem no rīvēšanas krūtsgaliem – vai patiešām tas ir ideāls, uz kuru būtu jātiecas katrai grūtniecei?

Cik tomēr labi, ka reālā dzīve ir tik tāla no šīm gudrajām grāmatām, ko nezin kas sarakstījis un kas nezin kam domātas. Miljoniem sieviešu visā pasaulē baro savus mazuļus ar krūti un, visticamāk, vairums no viņām pat neapzinās, ka līdz tam krūtis bija kaut kā jāgatavo.

Tomēr grūtniece parasti vēlas ko īpašu, viņa grib jau tagad izdarīt bērniņam kaut ko vajadzīgu un vērtīgu. Tad nu tiksim skaidrībā, kas notiek ar krūtīm grūtniecības laikā un ko mēs varam darīt, lai āda uz krūtīm būtu maiga un zīdaina, un mazuļa zīdīšana – patīkama un nesāpīga.

Burtiski jau pirmajās grūtniecības nedēļās krūtīs notiek jūtamas pārmaiņas. Piena dziedzeri piebriest – tie aug un maina savu struktūru, tāpēc arī pašas krūtis mazliet palielinās un parasti kļūst jutīgākas.

  • Kad jums sagribēsies nomainīt krūšturi pret brīvāku un ērtāku, neliedziet sev šo prieku. Krūtis pamazām augs praktiski visu grūtniecības laiku. Tas, protams, priecē mūsu dārgos vīriešu, bet reizēm biedē mūs pašas. Kas tad būs vēlāk, kad TUR parādīsies arī piens?! Visticamāk, ka nekas īpašs nenotiks. Apmēram 35.-36. grūtniecības nedēļā krūtis pārstāj augt. Tad arī var droši laikot un iegādāties zīdīšanai paredzēto krūšturi.

  • Vēlāk, 2-3 dienas pēc mazuļa nākšanas pasaulē, pirmpienu (tas tiek izstrādāts jau grūtniecības laikā un pirmajās pēcdzemdību dienās) nomainīs piens. Un, jā, no tā krūtis atkal piebriedīs... un diezgan manāmi. Tomēr par laimi (mums) vēl pēc dažām dienām krūtis atgriežas pie saviem vairāk vai mazāk normālajiem apmēriem. Aptuveni mēnesi, iespējams, jūs jutīsiet, ka krūtis ir pilnākas nekā parasti, bet pēc tam pakāpeniski viss atgriezīsies pie ierastā izskata.

  • Parūpējieties par uzturu un ādas mitrināšanu. Krūšu izmēra metamorfozes rezultātā reizēm parādās strijas. Diemžēl, tas, vai strijas parādās vai nē, nav atkarīgs vien no mums pašām. Ādas elastība ir atkarīga no gēniem, hormonālā fona un daudziem citiem faktoriem, kurus mēs ne vienmēr varam ietekmēt. Tomēr šis tas ir mūsu spēkos: parūpēties par pilnvērtīgu uzturu un ādas mitrināšanu – tas jau ir daudz. Uzturs, kas ir bagāts ar A un E vitamīniem padara ādu elastīgāku. Papildus tam arī pašu krūšu ādu var barot un mitrināt. Aptiekās nopērkami speciāli līdzekļi krūšu ādas kopšanai grūtniecības laikā. Pirms tos pirkt, protams, labāk konsultējieties ar savu ārstu vai kosmetologu. Bet mazgāt krūtis katru dienu ar ziepēm viennozīmīgi nevajadzētu, jo jūs riskējat padarīt ādu sausu, un līdz ar to palielināt striju parādīšanās un krūtsgalu plaisāšanas risku.

  • Pareizs bērna satvēriens zīšanas laikā garantē to, ka uz krūtsgaliem nebūs plīsumu vai pušumu. Vai ir vērts kaut kādā veidā gatavot krūtis zīdīšanai? Ja iemācīsieties pareizi pielikt mazuli pie krūts, tad jūsu krūtis necietīs, neatkarīgi no tā, cik ilgi un bieži bērns to zīdīs. Pie pareiza krūts satvēriena krūtsgals absolūti netiek traumēts, lai arī cik maiga āda tur būtu.

  • Tāpēc nebūtu slikti līdz bērniņa piedzimšanai vismaz palasīt par krūts ēdināšanas sākumu. Aizejiet uz nodarbībām, kas paredzētas topošajām māmiņām, kur jums sīki un smalki izstāstīs un parādīs, kādās pozās ir ērti zīdīt mazuli, un kas jādara, lai mazais pareizi satvertu krūti. Parunājiet ar citām māmiņām, kuras jau veiksmīgi baro ar krūti — viņu pieredze jums var būt noderīga. Noteikti, tas būs vērtīgāk par audekla ieliktņiem krūšturī.

Hormons oksitocīns mehāniskas krūtsgalu stimulācijas rezultātā parasti nonāk asinīs. Tas, savukārt, var veicināt dzemdes muskulatūras saraušanos. Tādēļ jebkura intensīva iedarbība uz grūtnieces krūtsgaliem (piemēram, rīvēšana ar dvieli vai stiepšana ar pirkstiem) ir ļoti neieteicama. Arī krūšu apmazgāšana ar aukstu ūdeni var sekmēt dzemdes sasprindzinājumu un nepatīkamas sajūtas vēdera lejasdaļā. Nedariet ar savām krūtīm neko pretdabisku un ekstrēmu — tas var būt bīstami!

Secinājums:

Skaista un mierīga grūtniecība, jauka un ērta apakšveļa, pareizs uzturs un krūšu ādas mitrināšana, labi dzemdību un krūts ēdināšanas sagatavošanas kursi, kontakts ar māmiņām, kuras jau zīda mazuli un var jums ieteikt, kā to labāk darīt — un tad viss noteikti būs kārtībā. Krūts ēdināšana iomēr ir viens no dabiskākajiem un skaistākajiem pienākumiem sievietes dzīvē!


Rakstu apspriežam šeit




13

Опубликовано: понедельник, 13 января 2014
Количество просмотров: 13008





© Запрещено использование материалов, опубликованных на KKM.LV, на других интернет-порталах и в средствах массовой информации, а также распространять, переводить, копировать, репродуцировать или использовать материалы KKM.LV иным способом без письменного разрешения администрации



Рига, Латвия
ВТ, 03/12
вечер

пасмурно, невесёлая погодка

/images/weather/n_3_10_0_0.jpg
3°..5°

Ветер СЗ, 4-6 м/сек
Атм. давл. 760..762 мм рт.ст.
СР, 04/12
ночь

пасмурно, невесёлая погодка

/images/weather/n_3_10_0_0.jpg
0°..2°

Ветер С, 4-6 м/сек
Атм. давл. 765..767 мм рт.ст.
СР, 04/12
утро

пасмурно, невесёлая погодка

/images/weather/d_3_10_0_0.jpg
0°..-2°

Ветер С, 3-5 м/сек
Атм. давл. 768..770 мм рт.ст.
СР, 04/12
день

пасмурно, невесёлая погодка

/images/weather/d_3_10_0_0.jpg
-1°..1°

Ветер СВ, 3-5 м/сек
Атм. давл. 769..771 мм рт.ст.

Предоставлено Gismeteo.Ru

Сейчас на сайте: 1 гостей и 0 пользователей.
Если у Вас есть вопросы общего характера, деловые предложения или пожелания, напишите нам письмо
© ККМ Клуб 2006 — 2022